Zły czas na lokaty długoterminowe

Ostatnio informowaliśmy o podwyżkach oprocentowania lokat, które miały miejsce w kilku bankach. W dużej mierze dotyczyło to jednak lokat długoterminowych, a zwłaszcza tych na 24 czy 36 miesięcy. Czy wybór takich depozytów jest dziś dobrym pomysłem? Patrząc na rynek lokat bankowych, oprocentowanie tych produktów może wydawać się atrakcyjne. Pamiętajmy jednak, że są to przeważnie lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem. Oznacza to, że przez cały okres ich trwania będziemy mieli do czynienia z takim samym oprocentowaniem.

Osoby, które założyły podobne lokaty rok temu dziś mogą się cieszyć z dobrej decyzji. Ich pieniądze zarabiają dla nich nawet 6% w skali roku. Dziś podobne lokaty to około 3-4%. To skutek niskich stóp procentowych. Jednak taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie. Przewiduje się, że RPP rozpocznie podnoszenie stóp w drugim półroczu 2014 roku. Wtedy też wzrośnie oprocentowanie lokat. Jeżeli dziś zdecydujemy się na lokatę trzyletnią ze stałym oprocentowaniem już za rok możemy dojść do wniosku, że było to złe posunięcie.


Banki jednak chcą już dziś pozyskać jak najwięcej klientów przy niższym oprocentowaniu, bo wiedzą za roku prawdopodobnie będą zmuszone i tak je podnieść. Najlepszym rozwiązaniem wydają się, więc lokaty długoterminowe z oprocentowaniem zmiennym, najlepiej uzależnionym nie od woli banku, lecz od konkretnego wzoru uwzględniającego zmiany stóp procentowych kreowanych przez RPP.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię