Trudny czas dla lokat

Od kilku miesięcy mamy do czynienia z obniżkami stóp procentowych, które przeprowadza Rada Polityki Pieniężnej. Wpływa to negatywnie na rentowność lokat bankowych. Obecnie mamy do czynienia z oprocentowaniem na poziomie około czterech do maksymalnie pięciu procent, gdy jeszcze jakiś czas temu powszechne było oprocentowanie na poziomi siedmiu procent.

Co oznaczają takowe obniżki dla przeciętnego klienta? Otóż nic innego jak mniejsze zyski. Im większa kwota wpłacona na lokatę tym oprocentowanie więcej dla nas zarabia. To fundamentalna zasada lokat bankowych. Oczywiście na zysk z lokat wpływają również inne czynniki takie jak częstość kapitalizacji odsetek, długość lokaty czy w końcu jej rodzaj. Jednak oprocentowanie jest tu kluczowe.


Przy niewielkich sumach ulokowanych w bankach różnica między oprocentowaniem na poziomie 4%, a 7% może nie być aż tak widoczne. Ogólnie jednak przy niskich kwotach mamy do czynienia z naprawdę niskimi zyskami. Gdy mówimy o kwotach większych różnica na poziomie 3% może być już znacząca. Niestety, ale prognozy przewidują dalsze obniżki. Warto w tym wypadku zauważyć, iż Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe nadal oferują lokaty na poziomie 7%. Jak to możliwe?

Cóż ma to swoje źródło w specyficznej zasadzie, na której funkcjonują popularne SKOK-i. Warto zauważyć, iż oferty z takim oprocentowaniem na pewno nie dostaną wszyscy. Aby założyć lokatę w SKOK-u najpierw trzeba zostać jego członkiem. Jak wiemy członkostwo wiąże się z pewnymi kosztami, jakie należy ponieść na początku.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię