RPP nie zmieniła stóp

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Coraz bardziej prawdopodobnym staje się scenariusz zgodnie, z którym stopy ulegną zmianie dopiero w czwartym kwartale tego roku. Czy oznacza to dalszą stagnacje na rynku bankowym, jeżeli chodzi o oprocentowanie lokat i kredytów? Niekoniecznie. Jak zauważa Expander, od jakiegoś czasu mamy do czynienia z podwyżkami oprocentowania depozytów. Najbardziej jest to widoczne w kontekście lokat długoterminowych.

Jednak i w przypadku lokat przewidzianych na kilka miesięcy można spotkać pewne pozytywne dla klientów zmiany. Niestety zapowiadają się również dalsze podwyżki oprocentowania kredytów hipotecznych. W ostatnich miesiącach całkowite oprocentowanie rosło ze względu na podwyżki marż kredytów. Prawdopodobnie będą one rosły wciąż, przez całe pierwsze półrocze. W drugiej połowie roku na wzrost oprocentowania kredytów wpływ mogą mieć jednak coraz wyższe stawki WIBOR.


O wzrost oprocentowania, przynajmniej do podniesienia stóp procentowych, nie muszą zbytnio martwić się klienci korzystający z kredytów konsumpcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza osób korzystających z kart kredytowych oraz debetów na koncie. Tam bardzo często oprocentowanie jest na maksymalnym możliwym poziomie, więc wzrosnąć nie może. (Źródło: Expander, Bankier.pl)

ranking lokat

Dodaj swoją opinię