Rozsądny wybór lokaty

Zanim zdecydujesz się na lokatę zastanów się dwa razy! Taką radę można udzielić niemal przy każdym produkcie finansowym, bez względu na to czy jest to lokata, kredyt czy coś w tym lub zupełnie innym stylu. Na co warto dziś zwrócić uwagę przy wyborze lokaty? Po pierwsze czas lokowania. Z jednej strony lokaty krótkoterminowe kuszą wysokim oprocentowaniem. Depozyt na kilka miesięcy może nam zaoferować nawet 5%. Pamiętajmy jednak, że jest to oprocentowanie w skali roku. Rzeczywiste oprocentowanie za te kilka miesięcy, na jakie ulokujemy nasze środki będzie o wiele niższe.

Może, więc warto zainwestować w lokaty długoterminowe. Tu również możemy mieć do czynienia z wysokim oprocentowaniem (do 4%). Również to rozwiązanie ma zasadnicze wady. Aby uzyskać atrakcyjną stawkę oprocentowania trzeba najczęściej powierzyć bankowi pieniądze na około 2 lata. W tym czasie na pewno wzrosną stopy procentowe, a co za tym idzie banki podniosą oprocentowanie lokat. W dłuższej perspektywie to, co jest opłacalne dziś, za pół roku (RPP podniesie stopy prawdopodobnie jeszcze w tym roku) może być już nieopłacalnym.


Co zrobić? Można zdeponować pieniądze na lokatach krótkoterminowych, powiedzmy sześciomiesięcznych, by przeczekać gorszy okres, a po podwyżce stóp (i ustabilizowaniu się rynku) poszukać produktów długoterminowych. Zawsze można też postawić na bardziej ryzykowne produkty jak na przykład lokaty strukturyzowane.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię