Podsumowanie roku 2013

Jak wyglądał rok 2013 dla wszystkich, którzy gromadzili swoje pieniądze na lokatach bankowych? Cóż nie był to zbyt dobry czas na tego typu inwestycje. Kolejne obniżki stóp procentowych serwowane przez Radę Polityki Pieniężnej sprawiły, że oprocentowanie lokat bankowych topniało. Z miesiąca na miesiąc, a nawet z dnia na dzień banki obniżały stawki procentowe na wszelkiego rodzaju depozytach. Okazało się, że lokaty stały się niemal nieopłacalne. Pamiętajmy, że w momencie likwidacji lokaty należy zapłacić podatek od zysków kapitałowych, a i inflacja zabiera swoje.

W ten sposób depozyty bankowe straciły na atrakcyjności. Mogliśmy obserwować jak w kolejnych miesiącach zmniejsza się kapitał gospodarstw domowych zgromadzony w tej formie. Co ciekawe obserwowano również wzrost wartości depozytów. Ogólnie rzecz biorąc, klienci jednak odwrócili się nieco od zwykłych lokat terminowych i zaczęli szukać lepszych warunków w innych produktach. Mowa tu o lokatach strukturyzowanych, kontach oszczędnościowych (choć i te nie dawały wielkich zysków, ale pozwalał na dostęp do pieniędzy w każdej chwili) czy produktach inwestycyjnych oferowanych przez fundusze inwestycyjne.


Pod koniec roku mogliśmy zaobserwować podwyżki oprocentowania w kilku bankach. Często były to podwyżki na lokatach długoterminowych np. rocznych. Wszystko, dlatego że banki chciały pozyskać jak największy kapitał na jak najlepszych dla siebie warunkach. Stopy procentowe w drugiej połowie tego roku prawdopodobnie zostaną podwyższone, a co za tym idzie banki będą musiały podnieść oprocentowanie lokat.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię