Niskie stopy procentowe

Stopy procentowe stanowią dla rynku finansowego i banków bardzo ważny element ich funkcjonowania. Zmiany stóp procentowych bezpośrednio wpływają na przykład na zmianę oprocentowania lokat bankowych czy innych produktów. Kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych niemal natychmiast znajdują odzwierciedlenie w obniżkach oprocentowania właśnie lokat.

Jak się jednak okazuje przycinanie przez banki stawek oprocentowania nie odnosi się jedynie do lokat. Obniżki dotykają zazwyczaj również rachunków oszczędnościowych jak i rachunków rozliczeniowych, które i tak z zasady są niskooprocentowane. W ostatnim okresie mieliśmy do czynienia z kilkoma obniżkami, jakie zaserwowała nam wspominana Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to coraz większe obniżki oprocentowania wspominanych produktów. Banki stopniowo obniżają oprocentowanie po każdej obniżce stóp procentowych. Jedne robią to natychmiast inne z mniejszym lub większym opóźnieniem.


Co ważne oprocentowanie obniżane jest stopniowo, co oznacza, że, mimo iż klient otrzymał już informację o obniżce nie znaczy to, iż nie będzie kolejnej. Może to spowodować, że w ciągu kilku miesięcy z oprocentowania na poziomie około 2% czy 3% zostanie nam zaledwie nie wiele ponad 1 czy 2%. Mowa tu na przykład o rachunkach oszczędnościowych. Oprocentowanie w niewielkim stopniu przewyższające 1% jest bardzo niskim oprocentowaniem i pokazuje jak bardzo obniżki mogą dotknąć naszych oszczędności. Co ciekawe podwyższenie stóp procentowych nie koniecznie musi oznaczać lawinowy wzrost oprocentowania produktów bankowych.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię