Lokaty coraz mniej atrakcyjne

Przedstawiamy dane zebrane i opracowane przez firmę Expander dotyczące oprocentowania lokat we wrześniu. Jak się okazuje pod tym względem jest jeszcze gorzej niż w sierpniu. Wielu wydawało się, że oprocentowanie depozytów bankowych spadło do najniższych możliwych poziomów w sierpniu. We wrześniu spodziewano się, więc stagnacji na tym rynku. Okazało się jednak, że banki nadal mogą obniżać oprocentowanie oferowanych przez siebie lokat. Jak to wygląda w praktyce? Expander sprawdził warunki lokat i przedstawił niezbyt miły wniosek.

Dla wszystkich badanych przez firmę okresów lokowania okazało się, że we wrześniu średnie oprocentowanie lokat jest niższe aniżeli średnie oprocentowanie w ubiegłym miesiącu. Największy spadek średniego oprocentowania zanotowano w przypadku lokat na okres 6 miesięcy. Mowa tu o spadku z 2,41% do 2,35%. Taki stan rzeczy zawdzięczamy bankom, które najbardziej obniżyły oprocentowanie swoich produktów (np. BGŻ Optima, Getin Bank, Nordea Bank czy Santander).


Okazało się jednak, że najlepsze (przynajmniej większość) oferty depozytowe pozostały na tym samym poziomie jak w sierpniu. Przykładowo oprocentowanie najlepszych lokat rocznych pozostało na poziomie 3,6%. Ciekawostką jest to, że mimo największego spadku średniego oprocentowania w przypadku lokat na sześć miesięcy, były też banki, które podniosły oprocentowanie dla tego okresu. FM Bank zmienił oprocentowanie swojej lokaty z 3,5 na 3,7%.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię