Ogólnie rzecz biorąc zasada działania lokaty rentierskiej jest dość prosta. Zgromadzone oszczędności czy też inne środki wpłacane są na lokatę terminową. Jednak w odróżnieniu od innych rodzajów lokat odsetki nie ulegają kapitalizacji tylko są systematycznie wypłacane na wskazane przez klienta konto. Takowa wypłata na konto może się odbywać na przykład, co miesiąc. Przy takim rozwiązaniu lokata rentierska stanowi źródło stałego dochodu przez okres trwania umowy. Jak się jednak okazuje lokata tego typu nie każdemu może się opłacić. Dlaczego tak jest?
Otóż, aby lokata rentierska naprawdę generowała sensowny dochód comiesięczny musi być stosunkowo wysoka. Im więcej pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na takową lokatę tym więcej zarobią dla nas w postaci odsetek. W związku z tym lokaty tego typu zazwyczaj rozpoczynają się od kilkunastu tysięcy złotych i sięgają kilkudziesięciu tysięcy i więcej. Oczywiście nie oznacza to, że nie można wpłacić na tego typu lokatę powiedzmy 1000 zł jednak w takim przypadku zyski miesięczne nie będą oszałamiające (oczywiście okres, po którym wypłacane są zyski może być inny niż miesiąc, czyli na przykład trzy miesiące).
W przypadku niektórych lokat tego rodzaju klient ma możliwość wycofania części kapitału w trakcie trwania lokaty bez ryzyka utraty odsetek. Jest to jak najbardziej zaleta tego typu lokaty. Jednak jak wszystkie produkty finansowe również lokata rentierska posiada wady. Jedną z takowych wad może być oprocentowanie, któro w wielu przypadkach jest niższe od oprocentowania tradycyjnych lokat.