Lokata progresywna

Lokata progresywna podobnie jak szereg innych rodzajów lokat jest umową pomiędzy bankiem, a klientem na mocy, której klient oddaje swoje środki finansowe w depozyt do banku. Zaletą lokaty progresywnej jest to, iż zgodnie z określoną umową można do już istniejącej lokaty dopłacić kolejne środki bez podpisywania kolejnej umowy. Jednocześnie możliwe jest wcześniejsze wypłacenie całości środków zgromadzonych na lokacie lub też tylko wygospodarowanych już odsetek. Jeżeli chodzi o wypłatę samych odsetek to można to zrobić, ale przeważnie za ostatni okres umowy.

Lokatę progresywną charakteryzuje również to, iż oprocentowanie depozytu rośnie z każdym miesiącem trwania umowy z bankiem. Lokata progresywna może być zakładana na róże okresy. Wszystko zależy od danego banku i tego, co chce on zaproponować klientom. Jak już było wspomniane w wielu przypadkach istnieje możliwość dopłat do lokaty kolejnych sum pieniędzy, a przez to zwiększenie kapitału. Banki zazwyczaj określają wysokość tego typu dopłat, ale jednocześnie ich liczba czy też częstotliwość może być dowolna. Jak się okazuje wpłaty na lokaty progresywne są dość często wyższe aniżeli wpłaty na klasyczne lokaty terminowe.


Wróćmy do tego, co najbardziej interesuje sporą część klientów, czyli do oprocentowania i tego jak się ono zmienia w trakcie trwania umowy. W danym miesiącu jest ono stałe, a do maksymalnego poziomu wzrasta w ostatnim miesiącu trwania umowy. Należy zauważyć również, że odsetki są kapitalizowane w dniu zapadalności danej lokaty. Jeżeli decydujemy się na likwidację lokaty możemy liczyć na zysk zgodnie z oprocentowaniem za pełny miesiąc, a za dni ostatniego miesiąca zgodnie z oprocentowaniem miesiąca poprzedniego. Zgodnie z tym likwidując lokatę na przykład w 6 miesiącu otrzymamy odsetki jak za lokatę pięciomiesięczną.

Należy również zwrócić uwagę na to jak banki przedstawiają ofertę tego typu lokat. Często zdarza się, że banki kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem lokat jednak nie podają, iż wysokie oprocentowanie będzie naliczane dopiero w ostatnim miesiącu trwania lokaty. W związku z tym może się okazać, że lokata progresywna tak na prawdę generuje podobny zysk jak zwykłe lokaty. Co prawda końcowe oprocentowanie jest wysokie, lecz zauważyć trzeba, że na początku jest ono bardzo niski i rośnie przez czas trwania lokaty. Powoduje to, że po uśrednieniu, oprocentowanie jest podobne jak na innych lokatach. Największą zaletą lokat progresywnych jest jednak to, iż klient w każdej chwili może wypłacić pieniądze nie tracąc przy tym odsetek z poprzednich okresów trwania depozytu.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię