Lokata dynamiczna coraz lepszym rozwiązaniem

Tradycyjne lokaty terminowe nie są już tak atrakcyjne jak powiedzmy rok temu. Nie jest to żadna nowość. Niedawno pisaliśmy o jeszcze niższym średnim oprocentowaniu lokat we wrześniu w stosunku do oferty sierpniowej. Większość banków zmieniając oprocentowanie swoich produktów depozytowych zdecydowało się na jego obniżenia. Tylko nieliczne nieznaczne zdecydowały się na podwyżkę. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Expander w części banków najlepszą ofertą depozytów jest oferta lokat dynamicznych.

Tego typu lokaty mają ustalone z góry oprocentowanie tym niemniej nie jest ono takie samo w całym okresie trwania depozytu. Do tej pory tego typu produkty kusiły wysokim oprocentowaniem, ale było to oprocentowanie obowiązujące w ostatnich miesiącach trwania lokaty. W pierwszych miesiącach było ono niskie i rosło z każdym kolejnym. W efekcie klienci, którzy dali się na to namówić wizją wysokiego oprocentowania z reklam zyskiwali często mniej niż ci, którzy zdecydowali się na lokaty o mniejszym, ale stałym przez cały okres oprocentowaniu.


Teraz sytuacja zmienia się na korzyść lokat dynamicznych. Przykładem jest “Lokata Dynamicznie Zarabiająca” w BZ WBK. Jest to lokata zakładana na 5 miesięcy, ale można ją zlikwidować wcześniej bez utraty zysków. Po 3 miesiącach efektywne oprocentowanie tego produktu wynosi 2,04%. Dla zwykłej, trzymiesięcznej lokaty oprocentowanie efektywne wynosi 1,25%.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię