Jak założyć lokatę?

Samo założenie lokaty nie jest niczym trudnym. Wystarczy posiadać określoną sumę pieniędzy (w przypadku różnych ofert czy też rodzajów lokat mogą być wymagane minimalne kwoty) którą możemy zdeponować w wybranym banku. Niektóre banki wymagają, aby klient, który chce założyć lokatę w danym banku posiadał najlepiej w nim również konto jednak w wielu podmiotach nie ma takiej konieczności (aczkolwiek banki do tego zachęcają).

Problemem może się okazać wybór konkretnej lokaty oraz konkretnej oferty danego banku. Co więc należy wziąć pod uwagę by założyć lokatę, która okaże się najbardziej korzystna? Zapoznanie się z jak największą ilością ofert interesujących nas lokat to podstawa. Nie można jednak tego robić jedynie na podstawie folderów czy też broszur reklamowych. Należy dokładnie zapoznać się z warunkami każdej umowy. Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem konkretnej umowy i założeniem lokaty w danym banku?


Oczywiście jednym z najważniejszych elementów jest oprocentowanie lokaty. Im wyższe oprocentowanie tym (przynajmniej teoretycznie) wyższy zysk. Należy jednak zwrócić uwagę na oprocentowanie realne, czyli takie, któro uwzględnia podatek od zysków kapitałowych. Idąc dalej ważny jest wybór okresu trwania lokaty. Należy pamiętać, że na czas trwania lokaty nasze środki są niejako zamrożone. Wcześniejsze wypłacenie pieniędzy może skutkować utratą odsetek, a także ewentualnymi karami umownymi (na to również warto również zwrócić uwagę przy analizie kolejnych ofert).

Ważna jest również kapitalizacja odsetek, a dokładnie jej częstość. Im częstsza kapitalizacja odsetek tym w gruncie rzeczy lepiej dla klienta, ponieważ częściej zwiększa się kapitał, który zarabia dla niego pieniądze. Zakładając lokatę warto pamiętać, iż depozyty bankowe objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku instytucji pozabankowych takowych gwarancji możemy być pozbawieni.

Jeżeli dysponujemy większymi środkami warto rozważyć różne formy lokat. Jako przykład warto podać lokatę rentierską. W jej przypadku przez cały czas trwania umowy odsetki nie ulegają kapitalizacji tylko są regularnie (najczęściej, co miesiąc) wypłacane właścicielowi lokaty lub osobie przez niego wskazanej. Stanowi to niejako źródło stałego dochodu (na czas trwania lokaty).

ranking lokat

Dodaj swoją opinię