Co zrobić z oszczędnościami?

Warto posiadać dodatkową gotówkę, która w przypadku wystąpienia niespodziewanej sytuacji, będzie stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe. Czasowa utrata źródła dochodu, problemy zdrowotne czy inne losowe wypadki mogą być przyczyną pilnej potrzeby gotówki. Warto więc na takie ewentualności zabezpieczyć się, inwestując i lokując pieniądze – tworząc tak zwaną poduszkę finansową. Mając do dyspozycji przykładową kwotę 10 tysięcy złotych, można oszczędzić ją na dwojaki sposób – wpłacając na lokatę lub konto oszczędnościowe. Warto jednak skorzystać z obu tych opcji i zaoszczędzoną sumę pieniędzy podzielić na pół.

Dzięki takiemu podziałowi pieniądze na lokacie przez pewien czas będą zamrożone, a odsetki doliczone zostaną dopiero po upłynięciu czasu deponowania, co może powstrzymać od chęci wypłacenia kwoty zbyt wcześnie. W ramach konta oszczędnościowego natomiast można swobodnie operować pieniędzmi tam znajdującymi się. Daje ono szansę na „dokładanie” kolejnych dodatkowych sum, jak i wypłacenie części w przypadku pojawienia się niespodziewanego wydatku.


Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe mają swoje zalety i wady. Pieniądze zdeponowane na lokacie z pewnością przyniosą gwarantowany zysk nawet przy niewielkim kapitale przy jej zakładaniu. Niestety, większość banków, mających takie oferty, zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odsetek w przypadku wcześniejszego zamknięcia lokaty. Konto oszczędnościowe jest dobre w tym, że daje możliwość operowania pieniędzmi. Minusem natomiast jest zmienne oprocentowanie, które uzależnione jest od wysokości stóp procentowych.

ranking lokat

Dodaj swoją opinię