Banki przepłacają

Oprocentowanie lokat spadło już poniżej 3%. O tym wspominaliśmy już kilka razy. Jednak warto zwrócić uwagę na inną sprawę. Jak donoszą eksperci i tak oprocentowanie lokat jest wyższe niż powinno być w rzeczywistości. Po porównaniu stawek oprocentowania lokat bankowych z obecnymi stopami procentowymi można dojść do wniosku, że oprocentowanie na lokatach i tak jest wysokie. Stąd prosty wniosek, że banki przepłacają za oszczędności powierzone im przez klientów. Okazuje się jednak, że taka sytuacja trwa już od wielu lat. Jest to efekt wojny o klienta.

Depozyty to jedno z głównych źródeł środków, dzięki którym banki mogą funkcjonować. Gotowe są, więc dopłacić do depozytu byle tylko nie został on przeniesiony do innego banku. Obecnie są to mniejsze dopłaty niż w latach ubiegłych. Jednak klienci przyzwyczaili się do takich stawek. Za taki stan rzeczy banki ponoszą teraz konsekwencje.


Klient przyzwyczajony do wysokiego ponad poziom stóp procentowych oprocentowania nie chce trzymać pieniędzy na lokacie gdzie oprocentowanie jest zbliżone do wspomnianych stawek ustalonych przez RPP. Jeżeli oprocentowanie lokat nadal będzie spadać banki mogą mieć poważny kłopot. Wniosek jest jeden. Banki same sobie zaszkodziły przyzwyczajając klientów do wysokiego oprocentowania. Jak teraz z tego wybrną?

ranking lokat

Dodaj swoją opinię